Arhiv

DušanPrezelj in Ivica Karasi

Konstantin Virant -  medalja v skokih, 1970

Konstantin Virant na Javornici

Vsestranski atlet Kostja Virant je bil mlad skakalec na smučeh. Medalja je iz leta 1970.

Bil je tudi učitelj smučanja. 

 

Vedno je bil pod oblaki in je rad sedel v jadralno letalo. Priložnosti za uresničitev sanj o letenju ni zamudil.

 

Zanimiv priročnik za letalce je na tem naslovu !

jure novak in mladinci

Dušan, mladinec, Jure

Marjeta, Marjana, Jure

samo najboljjši - jure novak

EP veteranov v Budimpešti 1990

Branko Vivod, Istvan Major, Dušan Prezelj in Tering. Major in Tering sta bila evropska prvaka v skoku v višino.

Marko, Mrs, Dušan, Stanka

Dušan, Stanka prezelj

Arhiv - Skoki v višino iz 60, 70 itd. let

Skoki v višino iz 60, 70 let

Dušan Prezelj, prvi 'flopiji' po Mehiki

Jure Novak, trening - Žak, Ljubljana

Polde Milek, Branko Vivod, Marko Medvešček, Marjeta Čad

Arhiv posnetkov - YT  <-- klik

Stanka Prezelj - trening 70 leta

leta 1953

Ptujska atleta Milan Ostrman in Marjan Vidovič, leta 1953 na atletski stezi iz ugaskov./ Vir: Arhiv Zavoda za šport Ptuj (fotografija je bila del razstave ob otvoritvi Mestnega stadiona Ptuj v letu 2003). /Foto: zajem zaslona e-knjige Špele Chomicki, objavljene na spletni strani Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož

marjeta čad - 1971

Leon lojk, skočil 170 cm

Cvar Jože in sodniki

Jože Cvar - trening 1963, stadion Partizan

Jože cvar - Državno prvenstvo 1963

rezultati slovenskega prvenstva leta 1962

Janče stanič, v reviji vojnik, 15.6.1965

Franc mikec - V SLOVENIJI IMAMO TRI SVETOVNE REKORDERKE

 

JANUAR 02, 2011

Slovenski atletski veterani in veteranke visoko na svetovnih tablicah WMA

 

V SLOVENIJI IMAMO TRI SVETOVNE REKORDERKE

Leto 2010 se bliža koncu in čas je za pregled kaj so slovenski veterani in veteranke dosegli. Tokrat se bomo opredelili le na veteranske dosežke v svetovnem merilu. Svetovna atletska veteranska zveza (WMA) je nedavno objavila sezname najboljših dosežkov veteranov in veterank v sezoni 2010 in tudi najnovejši seznam potrjenih svetovnih veteranskih rekordov. V tablicah najboljših dosežkov najdemo na visokih mestih tudi slovenske veterane in veteranke, kar dokazuje visoko raven slovenske veteranske atletike.
Če začnemo s svetovnimi rekordi naj najprej omenimo, da je pri veterankah največ dosegla Merlene Ottey, Jamajčanka s slovenskim državljanstvom, ki ima v lasti kar sedem svetovnih veteranskih rekordov. Na 100 m je rekorderka v kategoriji Ž-35 od leta 1996, ko je pri 36 letih tekla izjemnih 10,74, nato je leta 2004 tekla za kategorijo Ž-40 - 11,09 in štiri leta kasneje za kategorijo Ž- 11,34. Zadnji rekord (za Ž-50) je po 50. rojstnem dnevu dosegla letos junija v Mariboru (na prvenstvu Slovenije - 11,84), ko se je uvrstila v reprezentanco SLO za prvenstvo Evrope v Barceloni. Kasneje je v Novem mestu (13.7.) tekla še hitreje – 11,67, toda nov rekordni dosežek svetovna zveza (WMA) ni zabeležila. Na 200 m letos ni tekla, ima pa svetovne veteranske rekorde za najmlajšo kategorijo (Ž-35), ki je 21,93 iz leta 1995, potem 22,72 za Ž-40 z olimpijskih iger v Atenah leta 2004 in za kategorijo Ž-45 - 23,82 iz leta 2006.
Druga slovenska svetovna rekorderka je Celjanka Nataša Urbančič-Bezjak, ki je leta 2002 na evropskem veteranskem prvenstvu v Potsdamu osvojila prvo mesto v metu kopja v kategoriji Ž-55 z metom 44,44 m in tako izboljšala svetovni rekord za 32 cm. Nataša se je kasneje poškodovala in je prenehala nastopati. Tretja naša atletinja, ki je uradna svetovna veteranska rekorderka, je Helena Javornik iz Zreč, ki je v najmlajši kategoriji Ž-35 pri 38 letih na olimpijskih igrah v Atenah (avgusta 2004) tekla na 10000 m 31:06,63. Osvojila je solidno 10. mesto in postavila svetovni veteranski rekord, ki ga doslej ni izboljšala še nobena veteranka. Vse tri naše svetovne rekorderke pa žal na veteranskih tekmovanjih ne nastopajo. Morda se bo prva za nastop v novi sezoni odločila Merlene Ottey, ker bo svetovno veteransko prvenstvo v ZDA, kjer je študirala. SP bo namreč v kalifornijskem mestu Sacramento od 6.-17. julija.

Od veteranov je bil zadnja leta zelo blizu svetovnemu rekordu Dušan Prezelj , ki lani na SP v Lahtiju s 174 cm postavil nov državni rekord za kategorijo M-60, letos pa s 170 cm zavzema 3. mesto v skoku v višino na svetovnih tablicah.
Sicer pa je v letošnjih svetovnih tablicah WMA kar 19 slovenskih veteranov in veterank. Razen Merlene Ottey je na visokem drugem mestu v hoji na 10 km tržaški rojak Fabio Ruzzier (M-55), ki nastopa za AK Koper. Tudi v hoji na 20 km je zasedel visoko 3. mesto. Razen Dušana Prezlja, ki je tretji je na visokem 4. mestu v skoku v višino tudi njegova soproga Stanka Prezelj, ki je evropska prvakinja v kategoriji Ž-55.

Enako uvrstitev pa ima v svetovnih tablicah v skoku v višino še Valter Moljk, član VAD Ljubljana v kategoriji M-70. Moljk je tudi letošnji dvoranski veteranski svetovni prvak, ki je naslov osvojil na SP v kanadskem Kemloopsu z novim državnim rekordom 145 cm. Kar četverica slovenskih veteranov v tablicah WMA zaseda 6. mesto in to Albert Šoba – AD Mass (M-50) v teku na 400 m z ovirami, v starejši kategoriji M-55 pa v isti disciplini član VAD Drago Nikolič. Enak uspeh je s 6. mestom zabeležil Robert Teršek (AD Mass) v metu kopja z izvrstnim dosežkom 63,19 m, prav tako pa je šesta tudi najstarejša Kazimira Lužnik (Ž-75), ki je svoj najboljši dosežek na 1500 m dosegla na veteranskem EP v Nyiregyhazi, ko je osvojila bronasto kolajno.

Franc Mikec

 

 

Mikec V SLOVENIJI IMAMO TRI SVETOVNE REKORDERKE
PDF – 20.7 KB 69 downloads

Jure novak - Balkanske veteranske igre 2010 v domžalah

NOVEMBER 18, 2010

 

Septembra 2011 bodo v Domžalah Balkanske atletske igre veteranov

 
Združenje atletskih veteranov Slovenije (ZAVS) se je pridružilo Balkanski zvezi atletskih veteranov (BAVA) po poskusni udeležbi na veteranskih BAI v Novem Sadu leta 2005. Od tedaj se veteranske Balkanijade redno udeležujemo. Gre za zanimivo in kakovostno tekmovanje, kjer v desetih starostnih kategorijah od 35 do 85 let sodeluje 600 do 800 starejših atletov in atletinj iz dvanajstih držav: Albanije, Bolgarije, Grčije, Turčije, Romunije, Moldavije, Makedonije, Srbije, Črne Gore, BIH, Hrvaške in Slovenije. Na teh srečanjih je čutiti nekaj nostalgije za nekdanjimi BAI v članski konkurenci, ki so najstarejše regijsko tekmovanje na svetu in še vedno potekajo, čeprav brez slovenske udeležbe. Marsikdo ima sicer predsodke, da Slovenija ne sodi več na Balkan, vendar smo po geografski definiciji vsaj z delom naše države na Balkanskem polotoku, ki zajema ozemlja med izlivom Soče in izlivom Donave. Veterani smo se pridružili predvsem zato, ker gre za eno večjih mednarodnih tekmovanj v tej pojavni obliki atletike. Za veterane, ki si vse stroške plačujemo sami, so VBAI finančno bolj dostopne, kot nekatera bolj oddaljena prizorišča Svetovnih in Evropskih veteranskih prvenstev. Na letošnjih XX. Veteranskih BAI v Larissi v Grčiji je slovenska delegacija uspela s kandidaturo Domžal za izvedbo tega tekmovanja, ki bo od 2. do 4. septembra prihodnje leto. Domžalčani so ob podpori občine in ZAVS ocenili, da so sposobni pripraviti tekmovanje na tej ravni. Zanje bo to priložnost, da do konca opremijo svoj atletski objekt, kjer še vedno manjka doskočišče za skok s palico in zaščitna mreža za mete na glavnem stadionu. Skupina zagnanih organizatorjev (Lazar, Jarc, Pirnat, Vojska, Gorza in drugi) in domači sodniški zbor imajo že izkušnje z organizacijo prvenstvenih tekmovanj za mlajše starostne kategorije in dvakratnega veteranskega državnega prvenstva. Tudi nastanitvene kapacitete v regiji bodo verjetno zadoščale. Za mesto bo to velik športni dogodek, za domžalsko atletiko pa dobra promocija. Poleg kompletnega tridnevnega programa v vseh disciplinah tekov, skokov in metov, bo najtrši oreh priprava malega maratona na 21 km po ulicah Domžal z okolico.

Združenje atletskih veteranov Slovenije bo skušalo izkoristiti domačo izvedbo VBAI zato, da ponovno pritegne v reprezentanco čim več starejših atletov in atletinj. Leta 2008, ko je bilo veteransko Evropsko prvenstvo v Ljubljani, je nastopilo kar 215 naših tekmovalcev, od tega kar 150 maratoncev! Podobno število bomo poskusili doseči tudi v Domžalah. Ena od načrtovanih akcij ZAVS je zagotovitev novih tekmovalnih dresov, ki naj bi jih dobili vsi člani reprezentance.

Prihodnje leto bomo imeli veterani še nekaj velikih mednarodnih tekmovanj. Marca bo veteransko EP v Gentu v Belgiji, julija bo SP v Sacramentu v ZDA, sredi septembra pa bodo v bližnjem Lignanu v Italiji Evropske veteranske igre, kjer je poleg atletike na sporedu še tekmovanje veteranov v sedemnajstih športih: veslanje, jadranje, tenis, kolesarstvo, streljanje, karate, judo, dviganje uteži, rokomet, odbojka, nogomet in rugby na pesku, golf, orientacija, ples in triatlon. Vsi ti športi imajo mednarodni sistem veteranskih tekmovanj.

Veteranski šport se v svetu hitro razvija, kar naša športna politika sprejema z zamudo in z nejevero. Tudi v našem Zakonu o športu ta pojavna oblika ni natančno opredeljena. Ne gre zgolj za navadno rekreacijo, ki zajema pretežno dejavnost za zdrav način življenja. Gre za dobro organizirano pojavno obliko športa, ki zaokrožuje vseživljenjsko vključenost v vadbeni in tekmovalni proces, od mlajših in starejših pionirjev, preko mlajših in starejših mladincev, mlajših članov, članov do veteranskih kategorij od 35 leta dalje do pozne starosti. Minili bodo časi, ko bivši športniki pri tridesetih obesijo športno obutev na klin, se posvetijo zgolj karieri in družini in se spopadajo z zdravstvenimi težavami, ki nastopijo zaradi nenadne neaktivnosti. Vadbe naj ne bi več prekinjali, temveč nadaljevali z letom primernim treningom in tudi tekmovali v ustreznih starostnih kategorijah. Veteranski šport je zmes vrhunske rekreacije in tekmovalnega športa. Seveda družba ne zmore v celoti finansirati te dejavnosti, lahko pa z boljšo organizacijo omogoči uporabo športnih objektov v mrtvih terminih, zagotovi strokovno pomoč in pomaga pri pripravi večjih veteranskih tekmovanj. Udeleženci sami morajo poskrbeti za osebno športno opremo in si plačati stroške udeležbe na veteranskih tekmovanjih. Dodatno podporo AZS si zasluži veteranska reprezentanca Slovenije z vrhunskimi posamezniki, ki posegajo po medaljah na največjih mednarodnih tekmovanjih in s tem tudi prispevajo k promociji države Slovenije.

Veteranske BAI v Domžalah bodo dobra priložnost za uveljavljanje veteranskega športa in še posebej veteranske atletike. Tako kot leta 2008 na EP v Ljubljani, bomo lahko ponovno spremljali veliko atletsko tekmovanje, kjer nastopajo sivolasi športniki, ki so odlično telesno pripravljeni. Tudi v naši reprezentanci imamo nekaj izjemnih starejših atletov in atletinj, ki se uvrščajo med najboljše v Evropi in na svetu. Na zadnjih VBAI v Larissi so naši veterani v različnih starostnih kategorijah osvojili kar 50 medalj. Prihodnje leto v Domžalah lahko to bero podvojimo.


Jure Novak

 

Stanka prezelj,                                                                                      Vivod - sofija 1968

EP Atene - veteranska ekipa                                                                             1987 svetovno prvenstvo v avstraliji

skupina veteranov na stadionu ljubljana (stanka & dušan prezelj)                                        Žak ljubljana - 5 mesto v atenah 1999

Marko sluga 1953                                                                                       Marjeta Peče,  marko račič

Jure novak

Stadion Bežigrad - pred 11 leti

 

Veterani še niso za staro šaro - 1991 

Atletska zveza slovenije - 1967

rezultati 2. veteranskega prvenstva srs - kranj 29.8.1987

Rezultati 3. prvenstva srs za veterane - kranj 18.6.1988

plakat na 3. odprto prvenstvo slovenije za atletske veterane